WORKSHOPY

Workshopy

Max 25 lidí

Interaktivnějí

Workshopy jsou programy, na kterých se potká maximálně 25 lidí. Jedná se o interaktivnější programy, ale rozhodně nikdo nikoho nebude nutit zapojovat se více, než by člověk sám chtěl. Pro rozbalení více informací (anotací workshopů a medailonků lektorů) je nutné kliknout na šipečku vpravo od nápisu.

Dita Žváčková

Sebezdrojování a sebeempatie pro život z vlastní osy 

Nedělej sobě, co nedovolíš dělat druhým.

Jsem propagátorkou ultra sebelaskavosti. Zkouším přivádět pozornost k tvrdosti a násilí, které používáme sami vůči sobě, abychom mohli naplňovat naši touhu přispívat okolnímu světu a dělat ho krásnější. Chceme laskavost, péči a úctu k druhým, ale často ji realizujeme skrze násilí vůči sobě. Jdeme přes sebe, platíme sebou.  

Jak můžeme dávat to, co sami nemáme? Kde je udržitelnost našich záměrů, cílů a projektů? Co by okolí mohlo získat naší sebepéčí? O jaký svět se starám, aby existoval? A jakým jsem sám/sama živoucím vzorem v něm? Mohl by existovat způsob, kde na záleží na potřebách a životních hodnotách všech zúčastněných stejně?  

9 let se profesně věnuji respektujícím a efektivním přístupům v komunikaci s AKTIVNÍM přesahem do našeho osobního rozvoje i světa, ve kterém chci žít. 7 let žiju nenásilnou komunikací. V současných letech zintenzivňuji hledání možností PROPOJOVÁNÍ VRSTEV MYSLI, TĚLA A DUŠE. A přidávání další všímavosti v těle, metabolizace emocí, ultimátní sebelaskavosti a rezonance našeho hlasu a těla.  

David Zahradník

Jóga smíchu

Jóga smíchu (hasya yoga) je jedinečný koncept cvičení, který je založen na vědecky ověřeném faktu, že se každý může smát bez důvodu, vtipu, humoru, komedie či jiných vnějších podmínek.

Smích se vyvolá pomocí speciál­ních cviků zvaných Smíchocviky, která jsou založena na skupinové dynamice, očním kontaktu a dětské hravosti. Samotný princip spočívá v tom, že lidské tělo není schopno rozlišit simulova­ný a spontánní smích. Dopady smíchu simulova­ného jsou proto naprosto stejné jako u spontánního. Lidská mysl je schopná tento rozdíl poznat, tělo však nikoli.

Kombinací hlubokých dechových technik a speciálních cviků se smíchem dochází k okysličení těla a mozku, což vede k příjemným pocitům, zdraví a uvolnění.

Mnoho let jsem žil spokojeně s krásnou mladou slečnou a kouzelným pejskem. Měl jsem všechno, po čem jsem kdy toužil. Jednoho dne se však tato dívka rozhodla náš vztah ukončit a já si teprve tehdy uvědomil, že jsem pod nátlakem svých ambicí zapomněl skutečně žít, smát se a radovat se. Tehdy se mi zhroutil celý svět a mou snahou bylo se jakkoli vymanit ze začarovaného kruhu depresivních a lítostných stavů.

Jednoho listopadového dne roku 2013 se však na mě usmálo štěstí v podobě Jógy smíchu a jejích blahodárných účinků. Zjistil jsem, že se dovedu smát bez důvodu a to i když mi zrovna není do smíchu. Pochopil jsem, že smích dokáže léčit a že mám zase chuť do života. Tehdy mi má první meditace smíchu otevřela oči a já se rozhodl znovu žít, radovat a smát se.

Jitka Vlčinská

Zpětná vazba: dát a přijmout

Většina z nás má zkušenost s nepříjemnou kritikou. Zpětná vazba přitom může být nesmírně cenná věc, pokud je konstruktivní a umíme ji sdělit citlivě. Právě na tuto dovednost se na workshopu zaměříme především - vyzkoušíte si, jak na to, a pojmenujete si, kudy cesta naopak nevede. Nezapomeneme ani na pochvaly a to, jak zpětnou vazbu přijímat. 

Jitka má vystudovanou Andragogiku a personální řízení, její doménou je zážitková pedagogika - věnuje se teambuildingům a softskillovým kurzům. Kromě toho stojí za kurzem Psychologie pro studenty teologie. Ve volném čase nejraději utíká do přírody, která jí pomáhá zastavit se a spočinout v přítomnosti. 

Pavel Jasanský

Prožitkové bubnování

Seznámíte se se základy hry na africké bubny djembe a s dalšími  hudebními nástroji. Čeká nás hra na tělo – bodypercussion , hlasové techniky a hudební relaxace na závěr. Průběh hodiny respektuje potřeby skupiny. Část je věnována pilování techniky a učení základních rytmů, část je věnována volnému hraní  a prožitku .

K zážitkům ze společného hraní nepotřebujete hudební vzdělání ani předchozí zkušenost. Vibrace bubnů napomáhají regeneraci těla, bubnování oběma rukama pomáhá k propojení a vyladění mozkových hemisfér. Je to příjemná aktivní relaxace, moderní cesta k regeneraci těla i duše.

Během svého života jsem musel vyzkoušet mnoho cest, takže dráhu punkového baskytaristy vystřídala dráha fotografa a pozdější záliba v živé, improvizované hudbě bez hranic. Po mnoha  životních kotrmelcích se moje cesta začala odvíjet směrem hry na jednoduché bicí a dechové nástroje z rozličných zemí a kultur. Díky tomu, jak mě hudba oslovovala a pomáhala, jsem se začal pídit po možnostech jejího využití k osobnímu rozvoji. A protože obdivuji  přírodní národy, jejich kulturu a duchovno, snažím se moji práci skloubit s dávnými tradicemi. 

Gabriela Horáková

Do středu sebe

Kde je můj střed? Mé těžiště?  

Kde je střed a těžiště mého těla? Mého nitra? Mého duchovního života?  

Jak můžu svůj střed zakusit a vnímat? Můžu se s ním propojit?  

Hravá a experimentální dílna pro všechny, kdo mají chuť být na chvíli v kontaktu sami se sebou v pohybu, kdo chtějí přemýšlet o pohybu těla jako o symbolu pro vnitřní duševní a duchovní život.  

Jsem evangelická farářka v současné době sloužím jako kaplanka v Armádě České republiky, konkrétně pacientům a personálu Vojenské nemocnice v Brně. Jedno odpoledne v týdnu se věnuji soukromé psychoterapeutické praxi. Baví mě všechno, co mě oživuje, rodinné a přátelské vztahy, příroda a zahrada, dobrá káva, knihy a pohyb….  

Anička Boučková a Olda Holinka

Experimentálně–⁠výtvarný workshop

V industriálním prostoru bývalé gumárny budete mít pod vedením Aničky a Oldy možnost vyzkoušet si několik výtvarných experimentů, od kresby a malby až po grafiku. Společně se v pohybu pokusíme překročit hranice tradičních výtvarných technik, osvobodit svou fantazii a posílit v sobě radost z tvorby.  

Workshop je otevřen všem - těm, kteří sami tvoří a chtějí si vyzkoušet něco nového, ale i těm, kteří se k výtvarnu vůbec nedostanou nebo se ho dokonce bojí. Půjde o zábavný a do jisté míry náhodný proces tvorby, který zvládne každý.  

Výstupem workshopu bude společná jednodenní výstava, na kterou budete moci pozvat všechny své dosavadní i nové sjezdové kámoše!  

Oldřich Holinka je absolventem Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, kde studoval v ateliéru ilustrace pod vedením Renáty Fučíkové. V současnosti vyučuje výtvarnou výchovu a dějiny umění na gymnáziu v Čáslavi a vede výtvarné workshopy pro širokou veřejnost.  

Anna Boučková je vystudovaná historička umění, zaměřující se především na moderní a současnou (nejen) sakrální architekturu. Velkou radost jí však v posledních letech dělá také vedení výtvarných kurzů a workshopů, ve kterých ráda navazuje na své teoriecké znalosti dějin umění.  

Oba žijí v Čáslavi a kromě společného soužití spolu příležitostně tvoří také autorskou dvojici. 

Ivana Noble

Jak se na cestě do "středu sebe" v sobě neztratit? 

Workshop bude věnován duchovnímu doprovázení. Nabídne pár technik, které mohou pomoci při rozlišování toho, co je v tuto chvíli pro vnitřní život podstatné a co je nepodstatné. Účastníci si vyzkouší, jak vést duchovní rozhovor. Dotknou se toho, jak důležité je pozorné naslouchání. Workshop bude zakončen krátkou společnou diskusí. Účastníci budou zároveň mít možnost seznámit se s aktivitami univerzitního Centra péče o duši, které mohou na workshop během roku volně navázat. 

Ivana Noble je teoložka, profesorka, pedagožka Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy, husitská farářka a bývalá prezidentka evropské asociace pro ekumenickou teologii. Celou řadu let se mimo jiné zapojuje do doprovázení duchovních cvičení a duchovního doprovázení obecně. Zde Vám představí, co to vlastně duchovní doprovázení je, jaké jsou jeho formy a také si ji vyzkoušet v malých skupinkách. 

Vojtěch Esterle

Hudební dílna

Přijďte se aktivně zapojit do tvorby hudebního doprovodu nedělních bohoslužeb. Vezměte si s sebou svoje nástroje! Jsou pro vás připraveny písně rozličných stylů. Otevřené aranže počítají s nejrůznějšími kombinacemi nástrojů. To vše na základě historicky i teoreticky poučeného pojetí písní z nového evangelického zpěvníku. Všechny nástroje vítány, budeme rádi i za zpěváky! 

Vojtěch Esterle *1987
Absolvent Konzervatoře v Plzni, obor klavír a HAMU v Praze, obor skladba. Varhaník ve sboru ČCE v Hradci Králové, učitel všemožných hudebních disciplín na ZUŠ, od roku 2020 zástupce ředitele ZUŠ Střezina v HK. Autor notových sazeb v NEZ.